מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

גברים סורגים

sign7
Austrian knitting books for men

לאחרונה נתקלתי באמזון ברומן רומנטי חמוד ששמו "גברים אמיתיים סורגים". סיפורו של ג'סי סטרונג, שיורש עם אחיו חנות סריגה שכונתית שאמם ניהלה ומתעקש להמשיך להפעיל אותה בעזרתה של העובדת הנאמנה קרי פולר.

בסרט Match מגלם השחקן פטריק סטיוארט דמות של גבר שסורג יצירות מורכבות ביותר, כפי שאפשר לראות בקטע הבא:

הספורטאי הבריטי טום דיילי, זוכה מדליית זהב בקפיצה סינכרונית למים באולימפיאדת טוקיו, הוא סורג נלהב ומנהל דף אינסטגרם המוקדש ליצירותיו. הוא סרג תיק קטן למדלייה שלו, עם דוגמה של דגל בריטניה מצד אחד ודגל יפן מהצד השני. היה פרסום נרחב לצילום שלו סורג סוודר ורוד לכלב ביציעים תוך צפיה בגמר הקפיצות לנשים, ובהמשך גם יצירה נוספת עם סמל העיגולים האולימפי.

סריגים, בעיקר צעיפים וכפפות, הם חלק אופייני בתלבושות הסדרה "זרה" כבר מהעונה הראשונה. חובבות רבות ברחבי העולם העתיקו אותם, אם בצורה מדויקת או כהשראה בלבד.
אמנם אין סימוכין היסטוריים לקיומם של פריטים סרוגים כאלה בדיוק במאה ה-18, אבל הסריגה היתה נוכחת בהחלט בתרבות הסקוטית עתירת הכבשים במשך מאות שנים. כיום סריגה נחשבת במקומות רבים למלאכה נשית, אבל בעבר וגם בהווה לא מעט גברים אחזו ואוחזים במסרגות, כפי שאפשר לראות באוסף של שלושה ספרי סריגה שצילמתי באוסטריה בחנות אקראית, המופיע בראש הפוסט. כפי שיודעים חובבי הארי פוטר, גם אלבוס דמבלדור אוהב דוגמאות סריגה. כתבה מעניינת סוקרת כמה וכמה מקרים שבהם חובבי סריגה משחזרים פריטים שראו ביצירות החביבות עליהם, מ"זרה" דרך "הארי פוטר" ו"דוקטור הו" ועד ל"מלחמת הכוכבים".

בקטע הבא מתוך "תופי הסתיו", הספר הרביעי בסדרת "נוכרייה"מאת דיאנה גבלדון, מספרת קלייר שהיא ממש לא מצטיינת בסריגה, בניגוד לג'יימי, שלמד את האמנות בילדותו:
Jamie had been simultaneously shocked and amused to find that I didn’t know how to knit. …
“Ye canna clickit at all?” he said incredulously… "I suppose ye’d best learn, aye?”…
Jamie snorted briefly and picked up a needle and a ball of yarn. “It’s no verra difficult, Sassenach. Look—this is how ye cast up your row.” Drawing the thread out through his closed fist, he made a loop round his thumb, slipped it onto the needle, and with a quick economy of motion, cast on a long row of stitches in a matter of seconds. Then he handed me the other needle and another ball of yarn. “There—you try.”
I looked at him in complete amazement. “You can knit?”
“Well, of course I can,” he said, staring at me in puzzlement. “I’ve known how to clickit wi’ needles since I was seven years old. Do they not teach bairns anything in your time?”
Gabaldon, Diana. Drums Of Autumn (Outlander, Book 4) (pp. 425-426). Random House Publishing Group. Kindle Edition

סורג משקיען במיוחד הוא סם (שמואל) ברסקי, שמכין סוודרים מותאמים למקומות שבהם הוא מתכוון לבקר, ומצטלם בהם. מספרים לי שהוא משתתף גם בפורומים של סריגה בעברית.

ויש חשבון חמוד נוסף, שאפשר להזמין אצלו עבודות בהתאמה אישית:

https://www.instagram.com/p/CSrAJ1LKi7g/?utm_source=ig_web_copy_link

גם בפרק מתוך הסדרה המעולה "שוסטר ושוסטר" יש סריגה, בצבעים תואמים לעיצוב הכללי:

הסרטון הבא נפתח בהסבר שאף אדם שאיננו איסלנדי איננו מסוגל לבטא את שמו של המציג. אחר כך הוא מדגים סוגי סריגה. סרטונים נוספים אפשר למצוא אצל זוג הסורגים ארנה וקרלוס.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

1 מחשבה על “גברים סורגים”

  1. פינגבאק: טירה לחג המולד – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

סדנת הדפס

נהניתי להשתתף בסדנת הדפס בהנחייתה של רחל ארז, שהיא מומחית לתהליכים מראשית ימי הצילום. רחל הסבירה את שלבי התהליך והחומרים המעורבים בו: הנייר נמרח בתרכובת

להמשך קריאה »

בוני פרינס צ'רלי

בעונה השנייה של סדרת הטלוויזיה "זרה" אנחנו פוגשים את יורש העצר הסקוטי, בוני פרינס צ'רלי, המוביל את המרד נגד השלטון האנגלי. הנסיך, המכונה "היפה", גדל

להמשך קריאה »

ההרצאה שלי בגלזגו

ביולי 2023 נערך באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד כנס אקדמי מקיף סביב כל מה שקשור לסדרת הספרים "נוכרייה" מאת דיאנה גבלדון וסדרת הטלוויזיה "זרה" המבוססת עליהם. היה

להמשך קריאה »