מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

הכירו את ספנסר

sign7
1995-Pride-and-Prejudice-Spencers

ספנסר הוא מעילון קצרצר לנשים וגברים שהיה אופנתי לפני כמאתיים וחמישים שנה. הוא מוכר לנו בעיקר מעיבודים למסך של ספרי ג'יין אוסטן, המתרחשים בתקופה זאת (למשל "גאווה ודעה קדומה" משנת 1995, המופיע למעלה), ויש לו קשר משפחתי לנסיכה דיאנה.

אפריל קלהאן כותבת בספרה “הדפסי אופנה, 150 שנות סגנון” (Fashion Plates: 150 Years of Style), כי מקובל לייחס את המצאת הבגד המסוים הזה לרוזן ג'ורג' ג'ון ספנסר, אחד משארי בשרה הרחוקים של הנסיכה מוויילס לעתיד. הוא איבד את כנפות מעילו, כלומר החלק התחתון והארוך יחסית, בנפילה מסוסו, או בשריפה שאחזה בבגד, או בהתערבות עם חבר. בכל מקרה הוא בחר להמשיך ללכת במעילון המגיע רק מעט מתחת לקו החזה, ובכך קבע אופנה חדשה.

אם כן, מקור הספנסר בבגדי גברים, וכפי שאפשר לראות למשל בהדפס האופנה שמעל, משנת 1812, הבגד הירוק כולל מאפיינים צבאיים. האופנה התפשטה במהירות לבגדי הנשים, שבסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 התאפיינו בגזרת אמפייר (ריג'נסי) צרה וישרת-קווים. האופנה אז הכתיבה גם שימוש בבדים עדינים ודקים, ולכן ברוב המקרים נדרש בגד עליון נוסף.

לא הצלחתי למצוא תמונות של הנסיכה דיאנה לובשת ספנסר, כי תוחלת החיים של הבגד הייתה קצרה, והסתפקתי בצילומים שלה בז'קט קצר ואלגנטי, שאולי מתאים יותר לקרוא לו בולרו.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

מוזיאון האופנה בבאת'

אחד המוזיאונים האהובים עליי ביותר הוא מוזיאון האופנה בעיר באת'. העיר המקסימה מככבת בכתביה של ג'יין אוסטן ויש בה מוסדות שונים המוקדשים לסופרת. מוזיאון האופנה

להמשך קריאה »