מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

הכירו את ספנסר

sign7
1995-Pride-and-Prejudice-Spencers

ספנסר הוא מעילון קצרצר לנשים וגברים שהיה אופנתי לפני כמאתיים וחמישים שנה. הוא מוכר לנו בעיקר מעיבודים למסך של ספרי ג'יין אוסטן, המתרחשים בתקופה זאת (למשל "גאווה ודעה קדומה" משנת 1995, המופיע למעלה), ויש לו קשר משפחתי לנסיכה דיאנה.

אפריל קלהאן כותבת בספרה “הדפסי אופנה, 150 שנות סגנון” (Fashion Plates: 150 Years of Style), כי מקובל לייחס את המצאת הבגד המסוים הזה לרוזן ג'ורג' ג'ון ספנסר, אחד משארי בשרה הרחוקים של הנסיכה מוויילס לעתיד. הוא איבד את כנפות מעילו, כלומר החלק התחתון והארוך יחסית, בנפילה מסוסו, או בשריפה שאחזה בבגד, או בהתערבות עם חבר. בכל מקרה הוא בחר להמשיך ללכת במעילון המגיע רק מעט מתחת לקו החזה, ובכך קבע אופנה חדשה.

אם כן, מקור הספנסר בבגדי גברים, וכפי שאפשר לראות למשל בהדפס האופנה שמעל, משנת 1812, הבגד הירוק כולל מאפיינים צבאיים. האופנה התפשטה במהירות לבגדי הנשים, שבסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 התאפיינו בגזרת אמפייר (ריג'נסי) צרה וישרת-קווים. האופנה אז הכתיבה גם שימוש בבדים עדינים ודקים, ולכן ברוב המקרים נדרש בגד עליון נוסף.

לא הצלחתי למצוא תמונות של הנסיכה דיאנה לובשת ספנסר, כי תוחלת החיים של הבגד הייתה קצרה, והסתפקתי בצילומים שלה בז'קט קצר ואלגנטי, שאולי מתאים יותר לקרוא לו בולרו.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

אנאל טושל

השמלות של אנאל

אנאל טושל היא אשת אשכולות יפהפיה – עובדת בניהול סושיאל, מאפרת, חובבת אופנה והיסטוריה. היא יוצרת קוספליי משנת 2015 ועשתה קורס תדמיתנות בשנקר. פגשתי אותה

להמשך קריאה »

זרה – בהשראת רוברט פק

מעצבת התלבושות של הסדרה "זרה", טרי דרסבאך, קיבלה השראה ממקורות היסטוריים ואמנותיים שונים, כפי שכתבתי בפוסט הזה על שמלת "ואן דייק". את המקרה הספציפי הזה

להמשך קריאה »