מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

פייזלי וטרטן

sign7
paisley

ברויאל מייל באדינבורו יש סמטה בשם פייזלי, על שם העיר הסקוטית. מוצגים בה פריטים סקוטיים אופיינים מבד טרטן.

בד המשבצות אופייני מאוד לסקוטלנד. אבל יש עיצוב מפורסם נוסף ששייך אליה. דגם הטיפה המעוקל בקצהו נולד בפרס והתפרסם באירופה דרך צעיפי קשמיר שהובאו לשם בדרכי הסחר של הקולוניאליזם. בהודו הוא נקרא בוטה, וכשהגיע לבריטניה החלו ליצור שם העתקים ועיצובים בהשראתו, שנקראו על שם מוקד הייצור בעיר פייזלי.

סניף מוזיאון ויקטוריה ואלברט בעיר דאנדי מוקדש לעיצוב סקוטי. ראיתי שם תערוכה נהדרת על טרטן, וגם את הצעיפים והעיצובים האלה:

אני אוהבת בדי פייזלי, ותפרתי מהם לא מעט. התלבשתי ביצירות שלי לתערוכה "פייזלי – מנסיך ועד פרינס" בירושלים וגם לכנס באוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד (ברקע – הסופרת דיאנה גבלדון, שכתבה את "נוכרייה").

עוד מהתערוכה בירושלים :

ציור משנת 1817, יוהן יעקב בקר, גרמניה. המצוירת לובשת שמלה לבנה אופנתית, בהשראה קלאסית, מלווה בצעיף קשמיר יקר.

בפודקאסט הזה עוקבת אייברי טרפלמן אחרי ההיסטוריה של דגם הפייזליי, בנדודיו מהודו למערב וגם אחר כך, כשחזר באמצעות התרבות הפופולרית להודו ולצאצאיהם של מהגרים ממנה. נקודה מעניינת שעולה בו היא עד כמה הפייזלי איננו דגם ממוגדר: בניגוד לפרחים, למשל, לובשים אותו גברים וגם נשים, מבלי להרגיש שהם חורגים מהמקובל. תמונות הקשורות לפרק אפשר לראות כאן.

תמצות ההיסטוריה של דגם הפייזלי מימי הביניים ועד היום

פודקאסטים נוספים ותמונות נוספות אפשר למצוא בפוסט הקודם שלי, כאן.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

1 מחשבה על “פייזלי וטרטן”

  1. פינגבאק: פייזלי - מנסיך עד פרינס – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

ד"ר פוצי בבית

תראו את הברנש המרשים בחלוק האדום. נסו לחשוב, לפני שתקראו הלאה – מה אפשר לנחש לגביו? מתי הוא חי, במה עסק, אילו תכונות היו לו,

להמשך קריאה »