מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

פייזלי – מנסיך עד פרינס

sign7
paisley1

תערוכה חדשה במוזיאון לאמנות האיסלאם בירושלים מציגה את גלגולו של דגם הפייזלי בן מאות השנים שהחל את דרכו בפרס כסמל אצולה של מלכים ונסיכים, אומץ ע"י האצולה האירופית וכשנפוץ ברחבי העולם הפך לאחד הדגמים האייקונים והאהובים ואחד מסמלי התרבות הפופולארית. בתערוכה חלק היסטורי, המציג את גלגוליו של הדגם ממזרח למערב, כולל אוסף מקיף של דוגמיות שליקטה מייסדת המוזיאון ורה ברייס סלומונס. בחלק העכשווי נבחנת השפעתו העל-זמנית של הפייזלי על האופנה.

את התמונות הבאות צילמה בפתיחת התערוכה חברתי תמר עילם גינדין, שבין שלל עיסוקיה היא מומחית לאיראן והשאילה לתצוגה ביצים מעוטרות לחג הפרסי נורוז:

דגם הטיפה עם הקצה הקמור נקרא במקור "בוטה" בפרסית, וקיבל את השם "פייזלי" מהעיר הסקוטית שבה התחילו לייצר במאה ה-19 חיקויים למוצרי היוקרה מהמזרח. אני אוהבת אותו במיוחד, ולאורך השנים תפרתי ממנו לא מעט בגדים:

מעבר לתערוכה בירושלים, הנה כמה קישורים להרחבת הדעת. נתחיל בהרצאה על ההיסטוריה של הדגם, מקשמיר עד לפייזלי:

פרק על צעיפי קשמיר , עם ובלי דגמי פייזלי, בפודקאסט dressed:

אוצרת הטקסטיל של מוזיאון פייזלי מדברת במבטא סקוטי על אוסף המוזיאון:

כתבה מקיפה על התערוכה בירושלים, כולל תמונות רבות: כאן.
עדכון: התערוכה נסגרה בינתיים, פוסט נוסף שלי בנושא כאן.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

1 מחשבה על “פייזלי – מנסיך עד פרינס”

  1. פינגבאק: פייזלי וטרטן – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

פייזלי וטרטן

ברויאל מייל באדינבורו יש סמטה בשם פייזלי, על שם העיר הסקוטית. מוצגים בה פריטים סקוטיים אופיינים מבד טרטן. בד המשבצות אופייני מאוד לסקוטלנד. אבל יש

להמשך קריאה »

ברבי

הרבה מאוד נאמר ונכתב על הסרט "ברבי", ואין צורך שאוסיף משלי. אספתי קישורים לכמה פודקאסטים מעניינים בהמשך. יש ביניהם ראיונות עם קרול ספנסר, שעיצבה תלבושות

להמשך קריאה »