מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

הקיסרית של נטפליקס

sign7
Kaiserin

בנטפליקס עלתה לשידור סדרה חדשה על חייה של הקיסרית סיסי. שאלו אותי מה דעתי על התלבושות שם ואני יכולה לומר שהן מפוארות מאוד, חלקן יפות, אבל הדיוק ההיסטורי לא עמד בראש סדר העדיפויות של ההפקה. הדבר ברור למשל בשמלות המחוך התמוהות של גבירות השרת של הקיסרית (שלא לדבר על התסרוקות שלהן, ובהחלט שלא לדבר על הקארה המודרני של אחותה, הלנה).

אבל מה שמשך את תשומת הלב שלי במיוחד היה תמונת הרקע לאחד הפרקים שבה סיסי לבושה חולצה צהובה רחבה וחצאית קרינולינה סגולה רחבה עוד יותר. היא הזכירה לי מישהי, וכעבור כמה ימים ידעתי את מי: ליידי אגניו בציור מפורסם של הצייר האמריקאי ג'ון סינגר סרג'נט. זה אחד הציורים האהובים עלי, וקיוויתי לראותו בגלריה הלאומית באדינבורו, אבל לא זכיתי לכך. הליידי, ששם הנעורים שלה היה גרטרוד ורנון, שולחת מתוך הציור מבט נינוח ובטוח. היא יושבת על כורסא מפוארת על רקע בד מעוטר, לבושה שמלה לבנה עם אבנט סגול. אבל רגע – אלה לא הצבעים שלובשת סיסי. למה זכרתי אותה בהקשר הזה?

התשובה היא ניקול קידמן. בשנת 1999 יצר הצלם סטיבן מייזל סדרת צילומים של קידמן במחווה לדיוקנאות המוכרים היטב של סרג'נט. כאן אפשר לראות את סדרת הצילומים המרתקת. באחד מהם היא יושבת בכורסא ומביטה הישר אל הצופים בה. יש לה תליון על שרשרת עדינה ובידה פרח לבן. היא לובשת שם חצאית צהובה וחולצה סגולה רחבת שרוולים, בגוונים דומים מאוד לתמונת הפרסומת של נטפליקס. גוון הלוונדר של החולצה דומה לזה של העיטורים לשמלתה הלבנה של ליידי אגניו, וקשר בחצאית דומה לקשרי האבנט. זה מה שזכרתי, ולא אתפלא אם מחלקת התלבושות התייחסה במודע או שלא במודע לצילום ולציור.

אמשיך לצפות בסדרה מעבר לפרק השלישי, שבו מופיעה התלבושת הזאת. אולי יהיו התייחסויות מעניינות נוספות.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

זרה – בהשראת רוברט פק

מעצבת התלבושות של הסדרה "זרה", טרי דרסבאך, קיבלה השראה ממקורות היסטוריים ואמנותיים שונים, כפי שכתבתי בפוסט הזה על שמלת "ואן דייק". את המקרה הספציפי הזה

להמשך קריאה »

יום העיון "מוזאון/קניון"

בתחילת שנת 2019 הייתי ביום העיון "מוזאון/קניון" במסגרת התערוכה Shop-It! במוזיאון חיפה לאמנות. התערוכה עסקה בהיבטים שונים של תרבות הצריכה וכללה יצירות מעניינות, ביניהן צילומים

להמשך קריאה »