מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

סיפורה של שפחה – הסרט

sign7
handmaid's 1990

אמזון פריים וידאו העלו לקטלוג שלהם אוסף סרטים ישנים יחסית, כולל "מעשה השפחה" (1990), הגרסה המוסרטת הראשונה לספרה של מרגרט אטווד, בבימויו של וולקר שלנדורף, שקדמה לסדרת הטלוויזיה העדכנית "סיפורה של שפחה".

בסרט מככבים נטשה ריצ'רדסון בתפקיד הראשי, ורוברט דובאל ופיי דנאוויי כבני הזוג הרודנים שעבורם היא אמורה ללדת ברפובליקת גלעד המדכאת. איידן קווין הצעיר והתמים הוא ניק, שאיתו הגיבורה מפתחת ידידות, ואת חברתה מוירה מגלמת אליזבת מקגוורן בתסרוקת נפוחה. כנהוג במאה הקודמת, כל הדמויות העיקריות לבנות ושחורים נראים רק בסצינות המוניות.

מן הסתם, סרט של שעה וחצי מתומצת מאוד בהשוואה לסדרת הטלוויזיה, שהייתה לה עונה שלמה להצגת תוכנו של הספר, ובהמשך עונות נוספות שהרחיבו את סיפור העלילה והדמויות הלאה. הדמות הראשית, חסרת השם בספר, קרויה כאן קייט ולא ג'וּן כמו בסדרה. קשה יותר להזדהות איתה בצפיה, ככל הנראה בשל התהפוכות שעבר התסריט: התסריטאי הרולד פינטר לא היה מרוצה מהתוצאה הסופית, ומלכתחילה התנגד להוספת קריינות שתציג את מחשבותיה של הגיבורה. כתוצאה מכך היא בעיקר עגומה ושותקת.

כיסוי הראש הנשי בסרט הוא רעלה שקופה, אדומה לשפחות וכרחולה לנשות המפקדים, בסגנון בדי הטול שמשמשים למשחקים בגן ילדים. הצילומים בסרט נוטים לאירוטיזציה של הגוף הנשי בסגנון של הפוסטר הזה.

עיצוב התלבושות בסרט נעשה בסגנון שנות השמונים, כולל חליפות עם כריות כתפיים ואוברולים צבאיים. בהתאם לתיאורים של אטווד השפחות לבושות אדום, המשרתות אפור והילדות לבן , ונשות המפקדים בכחול אחיד. השילוב יוצר דימויים בטריקולור של הדגל האמריקאי, כפי שנעשה בצורה מרומזת יותר בבגדיה של הגיבורה בסדרה "הדיפלומטית". בסדרת הטלוויזיה הנשים הפריווילגיות יחסית חופשיות לבחור מנעד רחב קצת יותר של גווני טורקיז.

בצפייה הנוכחית בסרט בולט בהיעדרו הכובע הלבן רחב השוליים של השפחות, שהפך לסמל של דמותן ושל הדיכוי הנשי, ולדימוי מרכזי במחאות נגד ההפיכה המשפטית בישראל, דרך מאבק הנשים של "בונות אלטרנטיבה".

מאת Hanay – נוצר על־ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129520119

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

ד"ר פוצי בבית

תראו את הברנש המרשים בחלוק האדום. נסו לחשוב, לפני שתקראו הלאה – מה אפשר לנחש לגביו? מתי הוא חי, במה עסק, אילו תכונות היו לו,

להמשך קריאה »