מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

ההרצאה שלי בגלזגו

sign7
Hall

ביולי 2023 נערך באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד כנס אקדמי מקיף סביב כל מה שקשור לסדרת הספרים "נוכרייה" מאת דיאנה גבלדון וסדרת הטלוויזיה "זרה" המבוססת עליהם. היה לי כבוד ועונג לנסוע לכנס, שנמשך חמישה ימים וכלל הרצאות של חוקרים מהאקדמיה ומחוצה לה (כמוני למשל) על נושאים מגוונים, החל מהיסטוריה ורפואה, דרך סוציולוגיה של מעריצים, השפה הגאלית, תיירות ומעשי כישוף. היו גם הרצאה של הסופרת דיאנה גבלדון, הרמת כוסית בבית העיריה ומפגשי ערב עם מוזיקה, סיור במוזיאון ועוד.

במפגש עם הסופרת דיאנה גבלדון
הדגמה של לוחמים סקוטיים עזי נפש באולם הקשתות של אוניברסיטת גלזגו

המצגת שלי בכנס הייתה גרסה מקוצרת של הרצאתי "מה תלבשי למסע בזמן?" המנתחת את עיצוב התלבושות בסדרת הטלוויזיה "זרה". זאת הרצאה שאני מפתחת מאז שנת 2016, ומעדכנת עם התקדמות העונות של הסדרה. יש לי חומרים לשעתיים, אבל בכנס הוקצבו לי עשר דקות בלבד. התמקדתי באופן שבו התלבושות של קלייר מעצבות את דמותה כנוסעת בזמן: היא מצליחה להשתלב בסביבה כדי לשרוד בה, אבל שומרת על הייחודיות שלה כאישה בת המאה ה-20 גם כשהיא במאה ה-18. הנה ההרצאה, מלווה בכתוביות לעברית:

השותפה שלי לפאנל הייתה ברנה ברקס, היסטוריות של אופנה ואמנות, שאליה התוודעתי לראשונה בכתבה מקיפה שלה על עיצוב התלבושות באאוטלנדר (זה הבלוג שלה, כולל דיווחים על מה שהיא עשתה בסקוטלנד ובתערוכות בלונדון שבהן גם אני ביקרתי). המנחה הייתה ד"ר סאלי טאקט (במרכז התמונה), היסטוריונית אופנה וטקסטיל באוניברסיטת גלזגו. אני ממליצה על הקורס המקוון שלה על ההיסטוריה של האופנה המלכותית.

אחרי ההרצאה שלי הוקרן הסרטון הזה, סצינה מורחבת שלא נכללה בפרק ששודר בטלוויזיה, ובה קלייר לובשת לראשונה את בגדי המאה ה-18:

בהמשך, אחרי ההרצאה של ברנה על ייצוגים של טרטן בציורי דיוקן, היו שאלות מהקהל לשלושתינו, שעלו בהן שלל נושאים מעניינים.

סיום ההרצאה שלי, עם אזכור של "עסקת הדוכסית" בתרגומי.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

1 מחשבה על “ההרצאה שלי בגלזגו”

  1. פינגבאק: המלצות צפייה – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

האוחזות בקשת

ירי בחץ וקשת היה פעילות ספורטיבית מקובלת ואהודה בקרב נשות החברה הגבוהה במאות ה-18 וה-19. הזדמנות לצאת לאוויר החופשי ולהפגין מיומנות תוך שמירה על כללי

להמשך קריאה »

תחפושות ילדותי

כמו שברור למדי לפי האתר הזה, תמיד אהבתי תחפושות. בראש העמוד אני בגיל חמש או שש, מחופשת לכלה, בתלבושת שאמא שלי תפרה לי. התמונה הזאת

להמשך קריאה »