מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

שמלת הכלולות של איזבלה מקטביש פרייזר

sign7

שמלת הכלולות של איזבלה פרייזר היא פריט ייחודי מהמאה ה-18, שעבר מדור לדור של כלות במשפחה הסקוטית (האחרונה עד כה בשנת 2005). השמלה נתפרה לחתונה בין איזבלה מקטביש למלקולם פרייזר ב-1785. שימשה מאז את בנות המשפחה במשך יותר מ-200 שנה ולאחרונה מוצגת לציבור באינברנס. מאז ששמעתי על השמלה הזאת היא הקסימה אותי, ולשמחתי הרבה זכיתי לראות אותה באוגוסט 2019 במסגרת התערוכה המיוחדת Wild and Majestic במוזיאון הלאומי באדינבורו.

ג'ואן ווטסון, המכנה את עצמה Sassenach Stitcher כתבה עבודת מחקר מעמיקה על השמלה וההיסטוריה של המשפחה והחברה סביבה. באתר שלה אפשר לקרוא על חייה של איזבלה, על הסביבה, על הרכב הבד של השמלה, ועוד. ככל הנראה, הבד שממנו היא עשויה היה קיים עוד קודם לכן ושימש לבוש סקוטי מסורתי. אחרי תבוסת היעקובינים לבריטים נאסר ללבוש את הקילט, אבל לא להשתמש בבדי המשבצות. הבד היה יקר-ערך – בשל השימוש הרב בצבע האדום הנדיר, לכן היה הגיוני לנצל אותו להכנת שמלה במקום שלא יעשה בו שום שימוש. דוגמת הטרטן הספציפית דומה לדוגמאות אחרות מאותו איזור גיאוגרפי. היא לא סימטרית ואין הקפדה על חיבור של המשבצות בתפרים, עובדה זאת ועוד כמה מוזרויות בתפירה, שלא לומר פגמים, מעידים על כך שככל הנראה נתפרה בבית ולא אצל תופרת מקצועית.

בקיץ 2019 יצא לפועל פרויקט שחזור שאפתני סביב השמלה. רבקה אולדס, אבי קוקס, לורן סטוול ומומחיות נוספות לתלבושות היסטוריות חקרו את כל פרטי השמלה של איזבלה במטרה לתפור מחדש מקבילה שלה. החבורה המופלאה הצליחה במשימתה לגזור ולתפור שמלה חדשה, תוך יומיים, מול קהל, באמצעים ובשיטות של המאה ה-18 (וכשהן לבושות בתלבושות היסטוריות מלאות, אבל מצוידות גם בטבלט ובמצלמות). הן השתמשו בבד שיוצר במיוחד עבור הפרויקט, ובסופו של דבר הפיקו סרטון וחוברת המתארים את המבצע ומדריכים את המעוניינות איך לתפור לעצמן שמלה דומה. עברו לאתר American Duchess כדי לראות תמונות נהדרות ולהוריד את החוברת בחינם.


ההרצאה המלאה של רבקה אולדס על השמלה ושחזורה:

https://youtu.be/SE1G6ckl9lo

כתבות נוספות על השמלה ופרויקט השחזור:
http://twonerdyhistorygirls.blogspot.com/2014/09/a-rare-wedding-dress-for-highland-bride.html
https://ateliernostalgia.wordpress.com/2019/07/10/the-isabella-dress/
https://blacktulipsewing.blogspot.com/2019/07/wedding-gown-in-weekend.html
https://www.instagram.com/p/B5tEdcCgu_8/

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם