מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

דבורה סמפסון, חיילת מעוטרת

sign7
דבורה סמפסון

דבורה סמפסון גאנט נולדה בשנת 1760 במסוצ'סטס למשפחה ענייה למדי וגדלה להיות אישה חסונה וגבוהה. במלחמת העצמאות של ארצות הברית הניעו אותה רגשותיה הפטריוטיים להתגייס לצבא המורדים. היא התחפשה לגבר ושירתה בהצטיינות כשנה וחצי, שבמהלכן השתתפה בקרבות ואף נפצעה.

כדי שסודה לא ייחשף היא ברחה מטיפול רפואי וחילצה בעצמה קליע מרגלה, בעזרת אולר. קליע אחר היה עמוק מדי, ונשאר בגופה. במקרה אחר, רופא שטיפל בה כשחלתה גילה את הבד שבו קשרה את שדיה, ולקח אותה לביתו, לטיפולה של אשתו, מבלי לחשוף אותה.

אחרי השחרור בכבוד היא התחתנה וילדה שלושה ילדים, וניהלה חיים רגילים למדי. אבל בהמשך היא תבעה לקבל גמלת חיילים משוחררים, ואף הצליחה בכך, למרות שמינה היה ידוע. היא יצאה למסע הרצאות על סיפור חייה, שכלל הדגמת תרגילי סדר במדי צבא, וסיפורה התפרסם גם בדפוס. היא נפטרה בשנת 1827. בתמונה, שמלה של דבורה שנשארה ברשות המשפחה עד שנת 1998 ונחשבת לשמלת הכלולות שלה. כמקובל בעבר, אז היו בגדים נכס יקר, השמלה שימשה כמה נשים במשפחה ועברה שינויים לאורך השנים.

Photo: Historic New England

השמלה נמצאת כיום באוסף החברה ההיסטורית של ניו אינגלנד. פסל של דבורה מוצב במסצ'וסטס ובמלחמת העולם השנייה נקראה על שמה ספינת מלחמה אמריקאית.

זה אחד הפוסטים הפופולריים ביותר שפרסמתי בדף הפייסבוק שלי, ועד היום אני לא יודעת למה 🙂

סיפורה של דבורה הוצג בפרק של Drunk History, בכיכובה של אוון רייצ'ל ווד:

באתר "רחוב משלה" תוכלו לקרוא על חיילת נוספת מן המאה ה-18 שהתחפשה לגבר והפגינה גבורה בקרב: אסתר מנואל, פרוסית ממוצא יהודי.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

תלבושות כלולות מהמאה ה-17

אחת התלבושות השמורות העתיקות ביותר שאני מכירה, עשויה בשילוב טכניקות ומסורות של הונגריה ואיטליה. חצאית וחלק עליון מקטיפה רקומה בחוט כסף מוזהב וחרוזי אלמוגים מעל

להמשך קריאה »