מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

בזכות עצמה – ובלי מחוך

sign7
mar2020_b19_prologue_copy1

הסדרה "בזכות עצמה" בנטפליקס מבוססת על סיפור חייה של שרה ברידלאב, הידועה בשם מאדאם סי. ג'יי. ווקר, שבנתה אימפריה של מוצרי טיפוח לשיער בארה"ב של תחילת המאה העשרים.
הסיפור הבסיסי מרתק ומעורר תקווה: כובסת קשת יום, מדוכאת על פי צבע עורה ומינה בעולם של גברים לבנים, יוצאת מעוני ומספקת פרנסה לאלפי נשים וגברים תוך שהיא הופכת למיליונרית הראשונה שצברה את הונה בעצמה.
לצערי, הסדרה לא ממש מוצלחת, ובוחרת להדגיש פגמים אנושיים במקום להרחיב את הלב. משום מה המוקד העיקרי הוא על התחרות בין שרה לבין אדי, שמכרה את מוצרי השיער לפניה. התחרות מודגשת עד כדי כך שהיא מופיעה בקטעי דמיון כקרב איגרוף בין השתיים, ומעיבה על הקשיים האובייקטיביים שעליהם הצליחה שרה להתגבר בכוח כשרונה.מבחינת תלבושות, יש בסדרה מגוון נאה של בגדים משני העשורים הראשונים של המאה, בשכבות שונות של החברה ככל שהגיבורה מתעשרת.
יש לי בעיה קשה עם בחירה מרכזית אחת בתלבושות – הגיבורה הראשית, בגילומה של אוקטביה ספנסר, לא לובשת מחוך. אני מניחה (גם אם אין לי יכולת לדעת) שהשחקנית הראשית, שהיא גם המפיקה לא רצתה ללבוש מחוך, אולי היא אפילו רואה בו סמל לשעבוד. אבל התוצאה היא עיוות היסטורי.


יש שתי תמונות מקוריות של מאדאם ווקר. האחת תמונת ראש והאחרת צילום שלה יושבת במכונית, לבושה בהידור. אני משוכנעת (גם אם אין לי הוכחה) שאישה כמוה, שטיפסה בציפורניים בסולם החברתי, הייתה מקפידה להתלבש על פי כל כללי ההידור המקובלים, ואלה כללו בהכרח מחוך. הנה כמה צילומים של נשים שחורות שהתלבשו כך, ויש עוד רבים אחרים.

כמה קישורים נוספים בנושא:
כאן, כאן וכאן.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

זרה – בהשראת רוברט פק

מעצבת התלבושות טרי דרסבאך של הסדרה "זרה" קיבלה השראה ממקורות היסטוריים ואמנותיים שונים, כפי שכתבתי בפוסט הזה על שמלת "ואן דייק". את המקרה הספציפי הזה

להמשך קריאה »

פלאשבק (סרט)

במסגרת המחוייבות שלי לתכני מסע בזמן ראיתי את "פלאשבק", סרט צרפתי הזמין באמזון פריים וידאו. שארלי, עורכת דין חסרת התחשבות או הבנה היסטורית, נזרקת לתקופות

להמשך קריאה »