מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

חיפוש

שמלת ואן-דייק בסדרה "זרה"

sign7
קטרינה באלף ב"זרה"

בעונה השנייה של סדרת הטלוויזיה "זרה" (Outlander) יש שפע ויזואלי מסחרר. מעצבת התלבושות טרי דרסבך הסתמכה בין השאר על ציורים מן המאה ה-18 ליצירת השמלות המפוארות שנלבשות בפריז של לואי ה-15.

אחת מהן נעשתה לפי דגם מוכר באמנות, המכונה “שמלת ואן דייק”, על שם הצייר הפלמי בן המאה ה-17. אנתוני ואן דייק צייר פורטרטים רבים של נשים בסגנון שמלה מסוים. כפי שניתן לקרוא כאן, מאפייניה העיקרים הם: צבעי שחור-לבן, שימוש בבדי סאטן חלקים, שרוולים נפוחים (לפעמים עם חריצים) קשורים בסרטים, תחרה במחשוף ובחפתים, תכשיטים המקשטים את השמלה בצורה אי-סימטרית.
הנה שניים מציוריו של ואן דייק:

ציורים נוספים שלו אפשר לראות בין השאר כאן.
הציורים הללו היוו השראה גם מאה שנה לאחר מכן, אם כי ככל הנראה בעיקר לתלבושות בפורטרטים, ולא דווקא ללבוש יומיומי או אפילו חגיגי, כמו בדיוקנאות הבאים מן המאה ה-18. לפעמים השמלה המופיעה בהם כחולה, ופעמים רבות המצויירת מחזיקה בידה נוצה.

השמלה שטרי דרסבך יצרה לקלייר היא מחווה מודעת לשמלת ואן דייק, כולל הצבעים והשרוולים. זאת השמלה היחידה שמאובזרת בתכשיטים א-סימטריים כחלק בלתי נפרד ממנה, כולל מעין מחזיק מפתחות דקורטיבי (chatelaine). השחקנית קטרינה באלף מפיחה בה חיים בצורה מקסימה, בין השאר באחת הסצינות המרגשות ביותר בעונה. באתר של טרי דרסבך יש צילומי תקריב נהדרים של השמלה הזאת (ואחרות, כמובן).


ניתוח נרחב יותר של הנושא אפשר למצוא בפוסט שבו גיליתי את העניין, בבלוג התלבושות המצויין FrockFlicks.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

3 מחשבות על “שמלת ואן-דייק בסדרה "זרה"”

  1. פינגבאק: ההרצאה הבאה - 3/9/2020 – מה תלבשו למסע בזמן

  2. פינגבאק: זרה - בהשראת רוברט פק – מה תלבשו למסע בזמן

  3. פינגבאק: מה תלבשי למסע בזמן - הרצאה בראשון לציון – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

אקוניטון

בספר "איך להתחיל שערורייה" מאת טסה דר, בתרגומי, מוזכר הפרח הרעיל אקוניטון (monkshood). איור שלו מופיע בספר המקסים "תורת הפרחים", שסוקר את המשמעויות של פרחים

להמשך קריאה »

סדנת הדפס

נהניתי להשתתף בסדנת הדפס בהנחייתה של רחל ארז, שהיא מומחית לתהליכים מראשית ימי הצילום. רחל הסבירה את שלבי התהליך והחומרים המעורבים בו: הנייר נמרח בתרכובת

להמשך קריאה »