מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

שמלה אמיתית בסיפור בדוי

sign7
red Emma

הספר שאני מתרגמת בימים אלה מתרחש בתחילת המאה ה-19 ויש בו לא מעט תלבושות. אחת מהן, המתוארת בפרוטרוט, מזכירה את השמלה האדומה המפורסמת הזאת מאוסף מוזיאון ויקטוריה ואלברט, שהופיעה בין השאר על כריכת מהדורה מוערת של "אמה" מאז ג'יין אוסטן.

"על כיסוי המיטה המרופד הייתה מונחת שמלה מהבד הדק ביותר שבו נגעה מעודה. היא מיששה בפליאה את קצה האריג. מלמלת משי בצבע אבן אודם הייתה פרושה מעל סאטן בגוון השנהב, והתוצאה הייתה חכלילית, עשירה ומבליחה. הגזרה הייתה בצללית נועזת ממדינות היבשת, עם חצי-שרוול שהגיע רק מעט מתחת לכתף ומחשוף נמוך עד לקו החזה. בלי שנצים ובלי תחרה. העיטורים היחידים היו פרחים וענפים רקומים בטוב טעם וביד אמן סביב המכפלה, השרוולים והמחשוף.

השמלה הייתה מעין ורד הפורח במרכז גן נוי. ברגע שמבטה סר בקושי מעל הבגד היא הבחינה בשאר התלבושת בסמוך: נעלי סירה בעלות עקבים עדינים וקישוטי רוזטות, חצאיות תחתוניות מטול קליל, כפפות ערב מסאטן, כותונת רקומה ומחוך אופנתי המדגיש כל שד בפני עצמו. וזה לא היה הסוף. גם שולחן התמרוקים שלה היה עמוס. גרביים ארוכים, ביריות, מכבנות משובצות אבני חן…"

אגב, במקור המחוך מוגדר "divorce corset", וזה כינוי משעשע שנובע מהעובדה שמחוך מהסוג הזה מפריד בין שד לשד, בניגוד לדגמים קודמים שנטו למחוץ את שניהם יחדיו.

השמלה שוחזרה בגרסה הקולנועית משנת 2020 של "אמה", כפי שתוכלו לראות בפוסט הזה, והסופרת ג'יין לארק התרגשה לראות אותה שם, אחרי שתיארה שמלה דומה באחד מספריה.

שחזור נפלא נוסף של השמלה הוא מעשה ידיה של sewstine, שהיא חובבת תלבושות היסטוריות, תופרת (ובשעות הפנאי גם רופאה). היא הכינה את השמלה שלה בשילוב השראה מ"שמלת התות" שהייתה להיט לרגע בשנת 2020:

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם