מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

יומן הבלגן

sign7
יומן הבלגן

יש הרבה ספרים שאני אוהבת, אבל רק ספר אחד ויחיד שכאילו נוצר בדיוק בשבילי, ובשבילי בלבד. יומן הבלגן מסלון מזל מיוצר בכריכה רכה מלאכת יד, ולכל עותק חזית שונה, הלקוחה מספרים ישנים (שהם מכנים נייר נטוש). את העותק שלי קניתי ביריד ספרות עצמאית בבית אריאלה, כיוון שלא יכולתי להתאפק מול הכריכה הנאה, שעליה התנוססה במלוא הדרה חביבתי מאדאם דה פומפדור, בציור של פרנסואה בושה.

כל עותקי היומן כוללים מתחת לכריכות הייחודיות "מועדים לפורענות", שהם אירועים היסטוריים שקרו בתאריך זה בשנה קודמת כלשהי, או ציטוטים מן העיתונות ההיסטורית, ציוני מחאה והיאסטוריה ואזכורים מהתרבות הפופולרית והפולקלור. זאת נוסף על חגי הדתות השונות וימים זיכרון מיוחדים בנושאים שונים.

לדוגמה, ה-29 בנובמבר מצויינת הופעתה הראשונה של באט גירל בשנת 1968; ב-15 בפברואר מצויין יום מותה של רוז פרידמן, השורדת האחרונה מן השריפה במפעל החולצות טריאנגל שעורר תשומת לב ציבורית לתנאי התעסוקה בסנדאות היזע לייצור בגדים.

כאמור, הציור של בושה משך את תשומת לבי בתלבושת המפוארת. הגבירה עומדת בחדר עתיר פריטים יקרים: מראה במסגרת מוזהבת, פסנתר עם תווים, מאחוריה ארון מלא ספרים ועל הרצפה גלובוס.

מאדאם דה פומפדור בציור של פרנסואה בושה

מאדאם דה פומפדור מככבת בציורים נוספים של פרסואה בושה, צייר החצר האהוב על לואי ה-15. היא ההתגלמות המושלמת של אשת החצר במאה ה-18 בשפע הסלסלות והמלמלות, הסרטים והפרחים.

אני לא יודעת מאין נלקח הציור של היומן שלי, אבל אני מתכוונת לחפש את היומן של השנה הבאה בכריכה מיוחדת נוספת. בינתיים תוכלו לקנות אותו, הוא בתוקף עד לאוקטובר 2023.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

קרינולינות בחלל

איך נראית תלבושת עתידנית? תלוי מי שואל ומתי. עתידני העבר דמיינו בהצלחה שלל חידושים טכנולוגיים, אבל לא העלו על דעתם שגברים ונשים ילבשו בגדים זהים.

להמשך קריאה »

אתגר פרח הקיר

יצא לאור בתרגומי “אתגר פרח הקיר” מאת טסה דר (עריכת התרגום: חמוטל לוין, הגהה: צופיה סילברמן).זהו הספר השלישי בסדרת “נערה פוגשת דוכס”, אחרי “עסקת הדוכסית”

להמשך קריאה »

סיפורה של שפחה – הסרט

אמזון פריים וידאו העלו לקטלוג שלהם אוסף סרטים ישנים יחסית, כולל "מעשה השפחה", הגרסה המוסרטת הראשונה לספרה של מרגרט אטווד, בבימויו של וולקר שלנדורף, שקדמה

להמשך קריאה »