מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

יומן הבלגן

sign7
יומן הבלגן

יש הרבה ספרים שאני אוהבת, אבל רק ספר אחד ויחיד שכאילו נוצר בדיוק בשבילי, ובשבילי בלבד. יומן הבלגן מסלון מזל מיוצר בכריכה רכה מלאכת יד, ולכל עותק חזית שונה, הלקוחה מספרים ישנים (שהם מכנים נייר נטוש). את העותק שלי קניתי ביריד ספרות עצמאית בבית אריאלה, כיוון שלא יכולתי להתאפק מול הכריכה הנאה, שעליה התנוססה במלוא הדרה חביבתי מאדאם דה פומפדור, בציור של פרנסואה בושה.

כל עותקי היומן כוללים מתחת לכריכות הייחודיות "מועדים לפורענות", שהם אירועים היסטוריים שקרו בתאריך זה בשנה קודמת כלשהי, או ציטוטים מן העיתונות ההיסטורית, ציוני מחאה והיאסטוריה ואזכורים מהתרבות הפופולרית והפולקלור. זאת נוסף על חגי הדתות השונות וימים זיכרון מיוחדים בנושאים שונים.

לדוגמה, ה-29 בנובמבר מצויינת הופעתה הראשונה של באט גירל בשנת 1968; ב-15 בפברואר מצויין יום מותה של רוז פרידמן, השורדת האחרונה מן השריפה במפעל החולצות טריאנגל שעורר תשומת לב ציבורית לתנאי התעסוקה בסנדאות היזע לייצור בגדים.

כאמור, הציור של בושה משך את תשומת לבי בתלבושת המפוארת. הגבירה עומדת בחדר עתיר פריטים יקרים: מראה במסגרת מוזהבת, פסנתר עם תווים, מאחוריה ארון מלא ספרים ועל הרצפה גלובוס.

מאדאם דה פומפדור בציור של פרנסואה בושה

מאדאם דה פומפדור מככבת בציורים נוספים של פרסואה בושה, צייר החצר האהוב על לואי ה-15. היא ההתגלמות המושלמת של אשת החצר במאה ה-18 בשפע הסלסלות והמלמלות, הסרטים והפרחים.

אני לא יודעת מאין נלקח הציור של היומן שלי, אבל אני מתכוונת לחפש את היומן של השנה הבאה בכריכה מיוחדת נוספת. בינתיים תוכלו לקנות אותו, הוא בתוקף עד לאוקטובר 2023.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

זרה – בהשראת רוברט פק

מעצבת התלבושות של הסדרה "זרה", טרי דרסבאך, קיבלה השראה ממקורות היסטוריים ואמנותיים שונים, כפי שכתבתי בפוסט הזה על שמלת "ואן דייק". את המקרה הספציפי הזה

להמשך קריאה »

אחותו של צייד המכשפות

"אחותו של צייד המכשפות" הוא רומן סוחף המבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש באנגליה במאה השבע-עשרה. בת' אנדרדאון מצליחה, בסגנון כתיבה ייחודי ועשיר, להביט בעיניים צלולות

להמשך קריאה »

קרנפורד

פוסט אורח מאת חברי, המתרגם תומר בן אהרון, על מונחי לבוש בספר "קרנפורד" מאת אליזבת גאסקל בתרגומו: ראשית, ציטוט חביב במיוחד מהספר, המתאר את מה

להמשך קריאה »