מה תלבשו למסע בזמן?

תלבושות לאורך ההיסטוריה

שמלת ואן-דייק בסדרה "זרה"

sign7
קטרינה באלף ב

בעונה השנייה של סדרת הטלוויזיה "זרה" (Outlander) יש שפע ויזואלי מסחרר. מעצבת התלבושות טרי דרסבך הסתמכה בין השאר על ציורים מן המאה ה-18 ליצירת השמלות המפוארות שנלבשות בפריז של לואי ה-15.

אחת מהן נעשתה לפי דגם מוכר באמנות, המכונה “שמלת ואן דייק”, על שם הצייר הפלמי בן המאה ה-17. אנתוני ואן דייק צייר פורטרטים רבים של נשים בסגנון שמלה מסוים. כפי שניתן לקרוא כאן, מאפייניה העיקרים הם: צבעי שחור-לבן, שימוש בבדי סאטן חלקים, שרוולים נפוחים (לפעמים עם חריצים) קשורים בסרטים, תחרה במחשוף ובחפתים, תכשיטים המקשטים את השמלה בצורה אי-סימטרית.
הנה שניים מציוריו של ואן דייק:

ציורים נוספים שלו אפשר לראות בין השאר כאן.
הציורים הללו היוו השראה גם מאה שנה לאחר מכן, אם כי ככל הנראה בעיקר לתלבושות בפורטרטים, ולא דווקא ללבוש יומיומי או אפילו חגיגי, כמו בדיוקנאות הבאים מן המאה ה-18. לפעמים השמלה המופיעה בהם כחולה, ופעמים רבות המצויירת מחזיקה בידה נוצה.

השמלה שטרי דרסבך יצרה לקלייר היא מחווה מודעת לשמלת ואן דייק, כולל הצבעים והשרוולים. זאת השמלה היחידה שמאובזרת בתכשיטים א-סימטריים כחלק בלתי נפרד ממנה, כולל מעין מחזיק מפתחות דקורטיבי (chatelaine). השחקנית קטרינה באלף מפיחה בה חיים בצורה מקסימה, בין השאר באחת הסצינות המרגשות ביותר בעונה. באתר של טרי דרסבך יש צילומי תקריב נהדרים של השמלה הזאת (ואחרות, כמובן).


ניתוח נרחב יותר של הנושא אפשר למצוא בפוסט שבו גיליתי את העניין, בבלוג התלבושות המצויין FrockFlicks.

אהבת את המאמר? אפשר לשתף מכאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

1 מחשבה על “שמלת ואן-דייק בסדרה "זרה"”

  1. פינגבאק: ההרצאה הבאה - 3/9/2020 – מה תלבשו למסע בזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם